A hordós érlelés titkai - finiselés és ami mögötte van III.
A különböző borfajták hordóiban finiselt whiskykből nagyon sokféle létezik. Legutóbbi ilyen posztunkban végigvettük a Madeira, a burgundy bor, a bordói bor, a Sauternes és az Amarone finiseléseket. Sorozatunk befejező részében folytassuk a sort további érdekességekkel!
CHARDONNAY: közkedvelt, elterjedt fehérborszőlő, ami a burgundi régióból származik, de manapság szinte mindenhol termesztik. Többféle karakterű bor készül belőle, ami nagyban függ a szőlőtermesztés helyétől, hiszen a klíma is befolyásolja a bor későbbi ízvilágát (ez nyilván más szőlőfajtára is igaz).
Edradour 12 Year Old 2000 Chardonnay Cask Finish - Straight from the Cask
Az Edradournak sokféle borfiniselése létezik. Van olyan whiskyje is, amit a teljes érlelési idő alatt Chardonnay hordóban érlelnek.
SASSICAIA: az olasz (toszkán régióban található) Tenuta San Guido bordói stílusú bora a Sassicaia.
Benromach Sassicaia Wood Finish 2007
RUM: cukornád levéből vagy annak feldolgozásakor keletkező melléktermékekből párolt szeszesital, ami fermentálással majd lepárlással készül. A párlat tiszta, színtelen és általában tölgyfahordókban érlelik. A rum legfőbb előállítási helye természetesen a Karibi-térség és Dél-Amerika. Mivel a rumok nincsenek egységesen kategorizálva, így az előállító ország szabályai vonatkoznak rá. Többféle rum létezik: fehér rum, barna rum, arany rum, ízesített rumok.
Glenfiddich 21 Year Old Gran Reserva
Egyéb különleges finiselések:
TOKAJI: Edradour 2002 Tokaji Cask Matured (már nem forgalmazzák), Arran Tokaji Finish Private Cask Edition
Ale sör: Grant’s Cask Editions - Ale Cask Finish
Muskotályos bor: Caol Ila 2003 (bottled 2015) Moscatel Cask Finish - Distillers Edition
Banyuls (francia likőrbor): Guillon Banyuls Cask Finish
ÚJ HORDÓS FINISELÉS: amikor a whiskyt érlelés után valamilyen új hordóba töltik, pl. új francia tölgy vagy spanyol tölgy.
Midleton Dair Ghaelach - Grinsell's Wood Tree 9 (Virgin Irish Oak Collection)
Glenfiddich Rich Oak
A sort folytathatnák még több féle finiseléssel, hiszen a lepárlók fantáziája határtalan és véleményem szerint a whiskynek is jót tesz, ha minél változatosabb finiseléseket dobnak a piacra, még ha csak marketingfogás is némelyik. Rossz whisky nincs, csak kevésbé jó, ezért biztosan megtalálja mindenki az ízlésének megfelelőt.
Képek forrása: Thinkstock, Master of Malt