Néhány world whisky a sok közül - 1.
Egyre-másra bukkannak fel olyan cikkek, amik a világ whiskyjeivel foglakoznak ilyen-olyan aspektusból. Nemcsak Skóciában, Amerikában vagy Japánban vannak remarkable maltok, van jó néhány ország, aminek van olyan whiskyje, ami a nemzetközi versenyekre is eljut vagy említést érdemel, mert valamiben különleges vagy más.
A legfrissebb a témával kapcsolatban elérhető árú whiskyket mutat be. Én adok egy csavart a dolognak és nem egy-egy termékről írok pár sort, hanem a lepárlóról is, kapásból hatról! A közeljövőben önálló bejegyzésekben is találkozhattok ezekkel a nevekkel. Ne feledjétek: nem véleményezek terméket addig, amíg nem kóstoltam, csak tényeket közlök.
Lássuk!
Penderyn
A Union Jackből hiányzik a walesi oroszlán de a whisky palettáról nem: Wales egyetlen whiskyje a Penderyn, aminek van madeira finiselt, sherry finiselt, tőzegelt single maltja is, egy single cask kiadása és egy alkalmi palackozása, az Icons of Wales. Ez az alapsor, de ezeken kívül vannak még egyéb különleges kiadásaik is.
Mackmyra
A legismertebb svéd whisky, magukat "Explorers in whisky"-ként definiálják. Malt alapsoruk gazdag, három alapkiadás, ezen kívül pár különleges kiadás és egy exkluzív lehetőség azoknak, akik Svédországban élnek: saját, 30 literes hordó vásárlása, a benne lévő whiskyvel együtt.
John Distilleries
Az indiai whisky külön megérne egy misét. Egyik nagy nevük az Amrut, aztán itt a John Distillers, akik kétszer voltak az Asian Distillers of the Year és akiknek az alapwhiskyje, az Original Choice 10 millió rekeszes eladással büszkélkedhet - India önmagában is nagy piac. Van egy single malt kiadásuk, a Paul John, ami a leírásuk szerint a Himalája lábánál termesztett hatsoros árpából készült, kétszeres lepárlású, rövid vágásokkal operáló párlat, ami 63,5%-on kerül az amerikai tölgyhordókba. Jim Murray 2016-os whisky bibliájában Liquid Gold awarddal jutalmazta.
Puni Distillery
Te kis huncut, még mindig whiskyről van szó! Az olasz Puni Distilleria a 2016-os World Whiskies Awardson a legjobb design címet nyerte el, ezen kívül még számtalan díjjal rendelkeznek a különböző megmérettetésekről. Az első olasz whisky lepárló 2010-ben született meg, tulajdonosa az Ebensperger család. Székhelyük Olaszország északi részén található az Alpok hegyei között. Két alapkiadásuk van: a Nova három évig érlelődik amerikai és európai tölgyhordóban, az Alba ugyanennyi időt tölt szicíliai marsala hordóban, majd Islay-ról származó hordókban finiselik.
James Sedgwick
Single grain whisky Dél-Afrikából? Igen, ráadásul a 2013-as World Whiskies Awardson a legjobb grain whisky címmel jutalmazták. A Bain's-ről beszélünk, ami az 1886-ban alapított lepárló egyik terméke. A másik a Three Ships, aminek alapból négy változata létezik, de van belőle 10 éves single malt is (a The Whisky Exchange-en is kapható). Érdekesség, hogy van amelyik tételük skót és dél-afrikai whiskyk házasításából született. A James Sedgwick Distillery a Distell tulajdona, ehhez a céghez tartoznak a Bunnahabhain, a Deanston és a Tobermory skót lepárlók is.
Sullivans Cove
Tasmánia whisky-ipara is megérdemelne (és meg is fog) egy posztot, de emeljük ki a Sullivans Cove whiskyt, aminek French Oak Cask kiadása a 2015-ös World Whiskies Awardsról a legjobb ausztrál single malt címet hozta el. Ja, és 2014-ben is. Jim Murray szerint is a legjobb ausztrál whiskyről beszélünk, American Oak Cask single cask kiadásuk 95.5 pontot kapott tőle.
A legjobb az egészben az, hogy ezek a tételek nem drágák, a Sullivans Cove kivételével mindegyik lepárló termékéből van 50 font alatti áron (még...)